top of page
Тамара Бобровская

Химическая лаборатория работала в библиотеке


8 лютого виповнюється 185 років з дня народження видатного вченого Д.І. Менделєєва, з цього приводу в Юнацькій бібліотеці пройшла бібліолабораторія «Невідомий Менделєєв», присвячена його життю і науковій діяльності. На заході були запрошені учні 8 класу ЗОШ №10.

Юнаки почули захоплюючу розповідь бібліотекаря Білокашкіної К. В. про життя вченого, про дивовижну долю генія, про те,що вже у 23 роки Дмитро Менделєєв став професором Петербурзького університету. На його публічних лекціях з хімії зал ломився від слухачів. Часто захищав науку за допомогою кулака. І в той же час він дуже захоплювався читанням пригодницької літератури, любив Дюма і Жюля Верна. А ще любив грати в шахи і своїми руками виготовляти валізи. Шалено любив чай ​​і намагався всіх пригощати їм. Ім'я великого вченого і дослідника тісно пов'язане з Одесою. Саме в Одесі геніальний хімік, який відкрив один з основних законів природознавства - періодичний закон хімічних елементів, почав свою педагогічну діяльність. А 17 листопада 1855 його призначають викладачем математики і фізики в гімназії при Рішельєвському ліцеї. Вже через місяць він був переведений на посаду старшого вчителя природничих наук. Де у Менделєєва з'явилася перша невелика власна лабораторія, та під рукою була прекрасна бібліотека.

Школярі взяли участь у грі-вікторині «Велике ім'я Менделєєв», яка на думку бібліотекарів, підштовхне підлітків до вивчення багатющої біографії видатного вченого-енциклопедиста. Працівники бібліотеки за допомогою мультимедійної презентації ознайомили учнів з науковою спадщиною великого трудівника та вченого.

Перетворити звичайну бібліотеку в цікаву міні-лабораторію легко! Вражаючі експерименти перетворили захід на цікаву пригоду.

Бібліотекар Пейкова І. запропонувала підбірку простих цікавих хімічних дослідів для всіх. Взяли звичайну картоплину, на яку на свіжий зріз капнули йод. В результаті побачили, як цей самий зріз наливається густо-синьою фарбою. У чому хімічна суть того, що відбувається? Так реагує крохмаль на йод.

Наступний дослід:

Взяли 3 стакани з водою. В перший додали чорнила, другий-йод, третій – фарбу. Потім в кожну склянку додали активоване вугілля. Через деякий час помітили зміну кольору в усіх склянках.

Принцип методу полягає в тому, що фарби, чорнила, йод з розчинів адсорбуються вугіллям, внаслідок чого змінюється і повністю зникає колір розчину.

За допомогою цих експериментів можна легко навчити основам хімії. Більшість цікавих хімічних дослідів абсолютно безпечні, але в той же час вони є дуже пізнавальними, вони допомогли відповісти на питання допитливих: «Чому так відбувається?».

До уваги учнів була представлена книжкова виставка «Д.І. Менделєєв - життя і велике відкриття». Надзвичайно цікаві книги і журнали зі шкільних предметів - фізики, хімії і астрономії та книги з серії «Життя видатних людей», «100 великих вчених», «Сто великих відкриттів» та ін..

Облако тегов
bottom of page