top of page
Измаильская библиотека Котляревского

«Без надії сподіваюсь»

25 лютого виповнюється 150 років з дня народження Лесі Українки, видатної української письменниці та громадського діяча, однієї з центральних постатей національної культури. З цієї нагоди в Юнацькій бібліотеці проводиться цикл заходів «Без надії сподіваюсь». Гостями заходів були учні I курсу та II курсу курсу ДПТНЗ «ІВПУ» та члени клубу «Юність».

Ми поглянули на життя Лесі Українки очима сучасного підлітка і переконалися: у них значно більше спільного, ніж може здатися зі шкільних підручників. Зібрали факти про Лесю, що наближують письменницю до сьогоднішніх тінейджерів. Так, наприклад :

Тато у декреті — досі рідкість і дивина для українських реалій. Для родини Олени Пчілки та Петра Косача це було нормою ще наприкінці ХІХ століття. Коли в подружжя народилася друга дитина — Лариса, Олена Пчілка занедужала на анемію, молока для немовляти не вистачало. Згодом поїхала лікуватися в Європу на пів року. А Петро Косач залишився вдома з двома малими дітьми. Щоб належно за ними доглядати, він узяв відпустку на роботі і самостійно годував Лесю коров’ячим молоком, розведеним з водою.

Лариса Косач навчалася дистанційно

Усі діти подружжя Косачів отримували початкову освіту вдома. Для них письменниця, перекладачка та видавчиня Олена Пчілка сама перекладала українською найвідоміші дитячі твори світової літератури. Про домашнє навчання в родині Косачів писала у спогадах наймолодша сестра Лесі Українки, Ізидора: «Олена Пчілка була ворогом муштрування дітей, надуживання дорослих примусом, наказом у стосунках з дітьми… Коли вчила когось зі своїх дітей чогось (рідної чи чужої мови), то ставила великі вимоги, а водночас за різні дитячі пустощі і провини не карала». Педагогічні погляди Пчілки близькі за духом до реформи НУШ з її дитиноцентризмом і пріоритетом відповідальності, а не примусу. Після такої ґрунтовної домашньої підготовки брати та сестри Лариси продовжували навчання в гімназіях. Леся ж через хворобу, яка дала про себе знати, коли дівчинці було 10 років, і надалі навчалася вдома. Це був аналог дистанційної освіти в реаліях ХІХ століття.

В ході заходу учні переглянули цікаві відеороліки про життя та творчість Лесі Українки. Взяли участь у Всеукраїнському соціологічному опитуванні «Леся Українка – неосяжність особистості» (до 150-річчя з дня народження). Опитування проводиться з метою виявлення обізнаності про життя та творчість Лесі Українки; спонукання молоді до сучасного переосмислення текстів відомої поетки та письменниці, їх ціннісної оцінки.

Прикрасою ювілейного тижня став виступ учениці 9 класу ЗОШ №10 Сайтарли Аліни з декламацією вірша Лесі Українки «Як дитиною, бувало..», який взяв участь в обласному віртуальному поетичному флешмобі «Хотіла б я піснею стати», запропонований Одеською обласною бібліотекою для юнацтва.

До заходів бібліотекарі підготували яскраву книжкову інсталяцію «На крилах Лесиних пісень», де представлені твори письменниці.



Comments


Облако тегов
bottom of page